Mgr. JANA GÁL M.A.
VAŠE PŘÍBĚHY MĚ INSPIRUJÍ

V dětství jsem znala rodinu, ve které jeden z bratrů emigroval a druhý zůstal v Čechách. Když k nám přijeli na návštěvu, fascinovalo mne, že i když si byli na podhled oba velmi podobní, ten, který žil v zahraničí, mi připadal vždycky optimističtější, benevolentnější a odvážnější. A tak i já jsem si představovala, že kdybych žila někde jinde, mohla bych takovým pozitivním člověkem.
Hned po maturitě jsem se tedy chytla první příležitosti, jaká se naskytla, a odjela do Švýcarska. Byla to jen práce přes prázdniny, ale už tam jsem mohla zkoušet mluvit v jiné řeči, jiným přízvukem a obstát v růżnych situacích. Pár měsíců po té jsem si zařídila vízum do Německa jako AU-Pair, a začala se intenzivně učit německy. Brzy jsem to povýšila na další sen - začít v němčině studovat. Strašně mne zajímalo jaké to je, učit se nějaký jiný předmět v cizím jazyce, psát si v něm poznámky, a večer se si s kamarády ještě vyprávět vtipy – pořád v cizí řeči. Povedlo se to po dvou letech na Mnichovské Universitě. A až na ty vtipy to fungovalo skvěle.
Když jsem studium dokončila, odjela jsem pracovat do Anglie. Vnímala jsem, že Angličané se k cizincům chovají jinak než Němci, že status studenta cizince je jiný než být zaměstnancem, ale také, že když někde vystudujete, máte k dispozici poměrně slušnou síť kontaktů, která jinde prostě chybí. V Anglii jsem ale poznala svého manžela, a protože je Maďar bylo jasné, že naše dobrodružství zdaleka nekončí. „Hodili jsme si korunou“ a rozhodli se žít v Praze.
Návrat po 11 letech mne neskutečně zaskočil. Bylo to jako příjezd do cizí země. Do země, kterou nějak znáte a rozumíte jazyku, ale spoustu zvyklostí už nechcete do svého života znovu přijmout. Vadilo mi, že si lidé stěžují, a přitom jsou poměrně pasivní, a že status je určen mírou konzumu, ne prospěšností společnosti, nebo že průměrnost lidi chrání před vyřazením ze skupiny.
Naštěstí pocit domova a snaha o rychlé obnovování starých přátelství mně po nějaké době opět ukotvily. I můj muž se naučil obstojně česky a zapadli jsme mezi další interkulturní páry. Teď už vím, že z přátelství vám zůstanou jen ta, o která během své nepřítomnosti pečujete, nebo ta, která se dokážou přizpůsobit vaší změně osobnosti.
V létě roku 2018 jsme se celá rodina vrátili z pětiletého života v Belgii opět do Prahy. Žít v Belgii bylo zase úplně jiné než vše před tím. Vyzkoušela jsem si izolaci ještě větší než na mateřské dovolené, vybudovala neziskový projekt psycho-sociální podpory pro anglicky hovořící migranty a pracovala jako dobrovolník v organizaci nabízející zdarma psychologickou pomoc migrantům CHS Belgium.
V současné době poskytuji poradenství Čechům a Slovákům žijícím v zahraničí přes Skype a v Praze i osobně a částečně pracuji jako kariérní poradce pro cizince žijící v Čechách v CIC Praha. Hovořím česky, anglicky a německy. Ještě další informace o tom, co jsem studovala a kde pracovala najdete na profilu linkedin.com/in/janagal
Ze své zkušenosti teď vím, že žít v zahraničí znamená změnu nejen z jednoho místa na jiné, ale hlavně v změnu v osobnosti. A že většinou z této zkušenosti vycházíme jako trochu jiní lidé. Ne vždy je jednoduché se v takové změně zorientovat a plnohodnotně ji využít ke svému prospěchu. Někdy stačí hodinový rozhovor a člověk může získat potřebný nadhled, často se vám za 2-3 rozhovory začne rýsovat nový cíl.
Plnit si svůj sen znamená mnohé vzdát, vydržet samotu, poprat se s nejistotou. Můžete mít chvíle, ve kterých ztratíte směr a přestanete věřit, že doplujete ke svému cíli. Když máte komu se svěřit, s kým své starosti probrat, vezte, že váš kompas najde kurz mnohem rychleji.
Pojďte mi povědět váš příběh. Těším se na něj.
Certifikáty a kurzy
-
Základní kurz Rorschachova metoda (Hogrefe Institut Praha)
-
Working with Men in Therapy: kurz párového poradenství, Terrence Real: Relational Life Therapy
-
Základní kurz párového poradenství, Terrence Real: Relational Life Therapy
-
Positive Psychology: Applications and Interventions (University of Pennsylvania)
-
Psychological First Aid (John Hopkins University)
-
Kurz improvizačních technik
-
Výcvik v psychodynamické psychoterapii (PVŠPS)
-
Practitioner Neuro-linguistic programing (Momentum Strategies)
-
Psychosociální poradenství - kurz (PVŠPS)
-
Gestalt v pracovním a osobním kontextu (Gestalt Praha)
-
Transakční analýza (PVŠPS)
-
Stáž - Krizová linka pomoci (CHS Brussels)
-
Stáž - Terapeutická komunita pro závislé Magdalena
-
Stáž - Terapeutická komunita pro závislé Sejřek
-
Stáž - Terapeutická komunita pro závislé Mýto
-
Stáž - Centrum Terapie Autismu - CTA Praha
Vzdělání
-
Mgr. Klinická psychologie (University of New York in Prague)
-
Bc. Sociální práce a aplikovaná psychoterapie (PVŠPS Praha)
-
M.A. Ethnologie und Interkulturelle Komunikation (LMU Muenchen)
Pravidelná supervize
-
Mgr. Lucie Lucká